Kids hooded sweatshirt 350gsm

Kids hooded sweatshirt 350gsm

Hoodie för barn tillverkad av ekologisk ringspunnen kammad bomull och återvunnen polyester, enligt GLOBAL ORGANIC TEXTILE STANDARD. Borstad 3 lagers LSF-behandlat (Low Shrinkage Fleece: pre-shrunk fleece) tyg. Rak modell. Ensymtvättad. För en strömlinjeformad look är huvan fodrad utan översömmar i halshålet. Känguruficka. 1x1 ribbstickning vid nederkant och ärmslut. Dubbla översömmar på ärmslut, ärmhål och nederkant. Enkel översöm i halsen. Halvmåne bak och inre tejpad hals för ökad komfort.




Antal


kr

Antal 1
Pris/st 372,00

Native Spirit

Native Spirit är det nya märket gällande etiska och ekologiska textilier ni inte får missa. Företaget är engagerat i att skapa nya ramar i återvunnet och ekologiskt material som inte skadar vår miljö och för att begränsa de ekologiska konsekvenserna av textilproduktion. Detta nya företag erbjuder ett brett utbud av färgglada, trendiga, grundläggande och minimalistiska plagg likaväl som en unisex kollektion i råa naturliga toner inspirerat av de vackraste landskap vår planet kan erbjuda.


Visa samtliga produkter frånNative Spirit
Artikelnummer NS404_Aquamarine
Material 85% ekologisk bomull, 15% återvunnen polyester
Vikt 4-6 år ? 12-14 år
Övrig information Rak modell
Känguruficka
LSF-behandlad
Enzymtvättad
Mudd i nederkant och vid ärmslut
Rebrandable
No label
350 gsm
Prisinformation Alla priser är SEK exkl. moms.
Lagersaldo 10-12yrs Expresslager: 0 st | Europalager: 16 st
Lagersaldo 12-14yrs Expresslager: 0 st | Europalager: 28 st
Lagersaldo 4-6yrs Expresslager: 0 st | Europalager: 20 st
Lagersaldo 6-8yrs Expresslager: 0 st | Europalager: 10 st
Lagersaldo 8-10yrs Expresslager: 0 st | Europalager: 19 st

Relaterade Produkter

Kom i kontakt med oss

Som kund hos oss på Swagg kan du helt enkelt vara trygg i att man alltid erbjuds den bästa lösningen för just dig. Vi lägger stor energi på att grundligt möta alla era önskemål utan att tumma på kvaliteten. Kontakta oss på telefon eller mejl!

Kontakta oss!