Gunnar Cyrén är en av den svenska glashistoriens stora formgivare. 1991 designade han den servis som än idag dukas fram på den årliga Nobelfesten i Stockholms stadshus - en enastående galakväll där inbjudna pristagare från hela världen firar tillsammans med över 1 000 gäster, däribland den svenska kungafamiljen, högt uppsatta politiker, vetenskapsmän och konstnärer. Serien från Orrefors, som är munblåst i Sverige och handmålad med detaljer i äkta 21-karats guld, består av vinglas, ölglas, champagneglas, en kanna och en karaff. Hela Nobel-servisen är idag högt eftertraktad som samlarobjekt, såväl i Sverige som internationellt.
Orrefors är ett småländskt designföretag med formgivning och tillverkning av högkvalitativt bruks- och konstglas. Dom utvecklar, producerar och säljer ett brett bruks- och konstglassortiment för såväl privat som offentligt bruk. Orrefors är Nordens största glasbruksgrupp med en historia som sträcker sig tillbaka till 1742.
| Artikelnummer | 6267990 |
| Material | Kristallglas |
| Designer | Gunnar Cyrén |
| Serie | Nobel |
| Volym | 100 cl |
| Vikt | 0.9 kg |
| Bredd | 14.5 cm |
| Höjd | 30 cm |
| Tvättråd | Handdisk |
| Ursprungsland | SE |
| Prisinformation | Alla priser är SEK exkl. moms. |
| Nuvarande | 52 |
| Vad | Antal | Pris/st | Total |
|---|---|---|---|
| {description} | {quantity} | {price_pcs} | {price_total} |
| TOTAL | {total} |
Som kund hos oss på Swagg kan du helt enkelt vara trygg i att man alltid erbjuds den bästa lösningen för just dig. Vi lägger stor energi på att grundligt möta alla era önskemål utan att tumma på kvaliteten. Kontakta oss på telefon eller mejl!